Atrakcie

Originálne a príjemné zážitky z vidieka

Hľadáte tip, ako stráviť zaujímavý víkend? Netradičnú dovolenku na Slovensku? Teambuilding? Rodinný výlet? Potešila by vás ochutnávka kvalitného vína priamo vo vínnej pivnici? Chcete si zahrať paintball? Alebo budete mať čas na badminton? Wellness (saunu, solárium, vírivku, posilňovňu)? Láka vás zažiť ozajstnú poľovačku? Nech sa páči… vieme vám ponúknuť ešte i nejaké to prekvapenie naviac.

A k tomu všetkému srdečných ľudí. Chute. Vône. Bohatý sortiment. Poľovnícke špeciality. Jedlá pripravované s láskou. Príjemné tiché prostredie. Moderné ubytovanie na konci sveta.

Ak vás oslovilo čokoľvek z uvedeného, príďte si oddýchnuť od každodenného ruchu, zrelaxovať. Na víkend, tri, či štyri dni. Urobíme, čo je v našich silách, aby ste v Penzióne U Huberta našli to, čo sa nachádza dnes len zriedkavo.
Originálne a príjemné zážitky z vidieka.

Pohybové a zážitkové aktivity

Chcete si vyplniť voľné chvíle a pobyt v penzióne doplnkovým pohybom, alebo aktivitou, na ktorú nezabudnete?
U nás môžete stráviť čas príjemne nielen pri skvelom jedle a stolových hrách, ale veľkú časť roka aj pri badmintone na čerstvom vzduchu, pri behu na okolitých poľných cestách do viníc, alebo vyraziť na turistický výlet za atrakciami do okolia.
Chcete skúsiť jazdu na traktore? Na kombajne? U nás je to možné.

Rekreačný badminton - rakety a košík dostanete v Penzióne U Huberta na požiadanie

Detský kútik

Nezabudli sme ani na malé ratolesti.
Na malom kúsku pozemku za rohom penziónu nájdu rodičia s deťmi vyliezačku, trampolínu, hojdačky,… Môžete si ich užiť so svojimi deťmi od rána do večera. Ak spojíte svoj denný program aj s takýmito aktivitami pre deti, a večer pridáte posedenie pri ohni na neďalekom pozemku, možno sa vám u nás zapáči tak, že nebudete chcieť odísť 🙂

Military paintball

Military paintball je od penziónu 3 km (Opatovská Nová Ves, autom cca 3 min.). Na ploche viac ako 1 ha je v prírodnom prostredí viac ako 200 prekážok a tiež vyhliadková veža pre divákov (občerstvenie možné podľa dohody). Najväčšie ihrisko na Slovensku (10 000+ m2 a stále rastie), kvalitná výbava, nízka cena a zaručený paintballový adrenalín. V blízkosti je aj rybník, letná terasa s posedením, možnosti lukostreľby.
Pre tých, ktorí paintball nepoznajú – je to adrenalínová zábava s kamarátmi či členmi rodiny, pri ktorej bojujú tímy proti sebe pomocou špeciálnych zbraní s cieľom zasiahnuť súpera projektilom naplneným farbou.

Pohľad z výšky na najväčšie ihrisko pre paintball na Slovensku, asi 3 min. cesty od Penziónu U Huberta
Ohnisko niekoľko desiatok mestrov od Penziónu U Huberta v obci Lesenice

Posedenie pri ohni

Večerné opekanie pri ohni s gitarou? Ošúchané trampské pesničky? Zabezpečené ohnisko 20 m od penziónu umožní zažiť opekačku takmer v prírode. Obecné ohnisko s pristavenými lavičkami na sedenie sa nachádza na rozsiahlej ploche, takže tlačiť sa nebudete. Stačí si priniesť slaninu, špekačky, horčicu a chlieb… a gitaru. Všetko potrebné v penzióne máme 🙂 Povolenie vybavuje prevádzkár, úmysel mu treba len včas ohlásiť.

Veľkokrtíšska vínna cesta

je podujatie občianskeho združenia, ktoré vytvára priestor na spoznanie vín dorobených v okolí Veľkého Krtíša, susednej Opatovskej Novej Vsi (neďaleko Military paintballu), ale aj Čeboviec, Kosihoviec, Záhoriec, i obce Vinica. Aj prostredníctvom vína, ktoré sa v tomto mikroregióne dorába už niekoľko storočí, máte možnosť spoznať ľudí, ktorí s láskou za výrobou vína stoja.
Skúsenosť ukazuje, že fajnšmekri sa za vínami tohto regiónu do pivníc radi vracajú.

Posedenie pri dobrom domácom víne z lokality je zážitok
Penzión U Huberta - turistická rozhľadňa na Opavskej hore, asi 40 min. od Penziónu u Huberta

Opavská hora – rozhľadňa

Výstup na jednu z najkrajších rozhľadní na Slovensku (cca 40 min. autom od penziónu) trvá z obce Opava asi hodinu. Rozhľadňa má 20 m vysokú drevenú konštrukciu a šesť poschodí spojených širokými drevenými schodmi. Ak milujete výhľady a turistiku, je to pre vás!
Od východu po juhozápad je  pri dobrej viditeľnosti vidieť prakticky všetky maďarské pohoria – Bukové vrchy, Mátru, Cserhát i Pilišské vrchy pri Ostrihome. Od juhozápadu nahor nasledujú slovenské – Chrbát pri Hurbanove, Zobor pri Nitre, Veľký Inovec, Sitno, Vtáčnik, Nízke Tatry, občas vidieť aj hlavné štíty Vysokých Tatier (Gerlach, Lomnický, Kriváň), a na východe Kráľovu hoľu.

Hrad Modrý Kameň

Tento goticko-renesančný hrad postavila v 13. storočí významná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu aj žila do polovice 19. storočia. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová ho predala s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu v roku 1923.
Hradný areál (zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730) je vzdialený 27 km. Zažite ho spolu s múzeom hračiek, blízkou Kalváriou, Modrokamenskou lesostepou a Gaštanicou – poskytujú celoročne príjemný zážitok i oddych.

Penzión U Huberta - kaštieľ Modrý Kameň, asi 30 min. cesty autom od Penziónu U Huberta
Penzión U Huberta je neďaleko unikátneho múzea bábok a hračiek SNM v Modrom Kameni

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Múzeum v kaštieli v Modrom Kameni je súčasť SNM. Milovníkom histórie a bábok ukazuje bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť – marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá, bábky 20. storočia i ukážky zahraničnej tvorby z Európy. Medzi najstaršie exponáty patria praveké hračky a najstaršia hračka nájdená na území Slovenska datovaná do r. 1500 pr.n.l. Zastúpené sú aj hračky 19. a 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné. Prečítajte si článok o návšteve múzea hračiek

Trúbiaci kameň

Turistov zaujme nenáročná túra (i pre menej zdatných turistov) začínajúca v obci Sucháň – cca 40 min. autom od penziónu. V lesoch neďaleko obce sa ukrýva najnevšednejší hudobný nástroj na Slovensku – majestátna andezitová skala, do ktorej sú vysekané číslice (1794, resp. 1194) a mapka terénu, s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné zatrúbenie rozliehajúce sa po okolitých dolinách. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť. Záhadná zvuková signalizácia nebola doposiaľ vedecky vysvetlená.

Trúbiaci kameň pri obci Sucháň - asi 40 min. od Penziónu U Huberta
Piesková baňa pri obci Príbelce - asi 20 min. cesty od Penziónu U Huberta

Piesková baňa Príbelce

Tip pre milovníkov turistiky. Na severozápadnom okraji obce Príbelce (asi 20 min. autom od penziónu) sa nachádza bývalý pieskový lom – tzv. Piesková baňa s bohatým výskytom skamenelín morských lastúrnikov, ulitníkov, koralov (podobne ako Sandberg pri Devíne), a predovšetkým žraločích zubov. Na pieskovcovej stene s výrazne viditeľným vrstvením usadených hornín môžete vidieť i vysvetliť deťom časť histórie Zeme.
Vedľa sa nachádza chránený areál Holica so skalnými stepami na vulkanickom podloží so vzácnymi lesostepnými spoločenstvami. Ďalej za ním môžete objaviť i netradičnú skalu, tzv. Kamennú ženu so spoločníkmi.

Pustý kostol Veľká Čalomija

Pri obci Veľká Čalomija (asi 10 min. od penziónu autom) sa nachádza krásne zrekonštruovaná ruina temer tisícročného Pustého kostola, jednej z najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku.
Pustý kostol bol postavený v 11. – 12. storočí na mieste pohanského pohrebiska. V rokoch tatárskych nájazdov bol zničený, v stredoveku obnovený. Našlo sa tu niekoľko staroslovanských hrobov, vzácne bronzové akvamanile v podobe koňa s jazdcom. Významné archeologické nálezisko, mini múzeum v prírode prístupné širokej návštevníckej verejnosti.

Pustý kostol pri obci Veľká Čalomija - 10 min. cesty od Penziónu U Huberta
Pamätný dom Kálmána Mikszátha - 15 km od Penziónu U Huberta

Rodný dom Kálmána Mikszátha

Vlastenci a nadšenci maďarskej kultúry nájdu v slovenskej obci Sklabiná (cca 15 km od penziónu) pamätný dom jedného z najčítanejších maďarských spisovateľov – Kálmána Mikszátha. Kálmán v ňom prežil rozhodujúce roky svojho života – detstvo a študentské roky. Zmiešané slovensko-maďarské prostredie malo veľký vplyv na jeho literárnu tvorbu. Dáždnik svätého Petra, Posledný hradný pán alebo Čierne mesto patria ku klasike maďarskej literatúry.

Hrad Hollókő

Hrad Hollókő (Havraní kameň) sa nachádza asi 40 km od penziónu pri rovnomennej obci. Je to jediná obec v Maďarsku, ktorá je spolu s hradom na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad pochádza z 13. storočia,  rekonštrukcia jeho zrúcaniny skončila v 1994. Obec pod hradom nie je skanzenom, ale pri súčasnom živote konzervuje svoj stav zo 17.-18. storočia, zachováva v pôvodnej podobe tradičnú architektúru a život dediny pred začiatkom 20. storočia. Na hrade prebiehajú každoročne slávnosti a turnaje.

Hollóköi vár - slávnosti, asi 40 km od Penziónu U Huberta, v Maďarsku
Asi 25 minút cesty autom od Penziónu U Huberta je vo Veľkom Krtíši unikátne BIOkúpalisko Krtko

Letné BIO-kúpalisko Krtko

Prírodné BIO kúpalisko Krtko je cca 25 min. cesty autom od penziónu, vo Veľkom Krtíši. Má vybudované jedinečné biotopové bazény, ktoré vyzerajú ako prírodné jazerá. Koncepciou sú prispôsobené plavcom, neplavcom i deťom. Zdrojom vody v bazénoch je lokálna studňa. Čistenie zabezpečuje unikátny rastlinný biosystém rastlín, vodných rias a mikroorganizmov. Na kúpalisku nájdete trávnaté plochy pre deku, tobogan, detské ihrisko s preliezkami a šmykľavkami, priestor na volejbal i minigolf.

Nírješská botanická záhrada a zoo

12 km od penziónu v Maďarsku pri mestskej časti Balašských Ďarmôt – Nyírjes – sa nachádza na veľkej ploche botanická záhrada so zoo (Nyírjesi Füvészkert és Vadaspark). Moderný krásny prírodný park plný zážitkov pre celú rodinu. Pokojná atmosféra lesa, milí ľudia, nedotknutá príroda s tematickými biotopmi a nádherné zvieratá v prírode prinesú do duše pokoj. Okrem známych druhov – divé prasiatka, srnky, sliepky,… tu nájdete aj klokany, alpaky a i. – niektoré zvieratká je možné aj pohladiť. V lete sa môžu vyskytnúť z neďalekej vodnej plochy pochádzajúce komáre – zoberte si dlhé rukávy, repelent a pod. Vstup je od polovice marca.

Penzión U Huberta je východzí bod na výlety - neďaleká Nírješská botantická záhrada a mini zoo poteší malých i veľkých
12 km od penziónu U Huberta sa nachádza komplex Nírješských jazier

Nírješské jazerá

Pri mestskej časti Balašských Ďarmôt – Nyírjes, v Maďarsku, 12 km od penziónu, v susedstve botanickej záhrady a zoo sa nachádza sústava viacerých jazier. Ideálny turistický cieľ nenáročnej cyklistickej prechádzky po väčšinou dobre udržiavanej ceste. Na trase je v Balašských Ďarmotách známa miestna cukráreň 🙂 Podľa vyjadrení hostí penziónu, ktorí cyklistickú prechádzku absolvovali, v lete poskytujú jazerá i vítanú možnosť okúpať sa. Časť spevnených brehov tvorí betónová hrádza.

Obecné múzeum Veľká Čalomija

V obci Veľká Čalomija vzdialenej od Penziónu U Huberta 10 minút autom (pešo pôjdete hodinu a čosi ) sa nachádza od roku 2007 pre túto oblasť typický rodinný dom upravený na dedinské múzeum. V dome nájdete rozličné starožitnosti, na základe ktorých získate obraz o každodennom živote v minulých dobách v tomto kúte Slovenska. V rámci múzea sú na dvore vystavené historické poľnohospodárske stroje. Obecné múzeum je populárne nielen medzi domácimi, navštevujú ho i turisti zo susedného Maďarska.

Obecné múzeum Veľká Čalomija - upravený a zrekonštruovaný typický dom s verandou
Hontianska paráda Hrušov - ženy v kroji s domácim chlebom

Hontianska paráda

V neďalekom Hrušove môžete počas tretieho augustového víkendu navštíviť pod týmto názvom folklórny festival. V priebehu 2 dní ho navštívi okolo 15-20 tisíc ľudí. Program festivalu stojí najmä na ukážkach tradičných skoro zabudnutých prác – ručné kosenie, mlátenie, pečenie chleba v tradičných kamenných peciach, tesárske a kamenárske práce, spracovania konope a výroba látok a i. Niektoré práce si môžete aj vyskúšať. Okrem folklórnych vystúpení a dvorov si môžete pozrieť aj výstavy hasičských prilieb, traktorov alebo fotografií slovenských párt.

Hrušovská rozhľadňa

Do Hrušova sa dostanete z penziónu autom asi po 20 minútach. Nad obcou sa nachádza Prašný vrch (513 m n. m.) s drevenou rozhľadňou. Miestne povesti hovoria o stretnutiach stríg na metlách na neďalekých krížnych cestách medzi lazmi (aj s lazom nazvaným Čertenie 🙂 ). Z pokladu, ktorý sa údajne pod Pustým vrchom nachádza, si môžete prísť zobrať na Zelený štvrtok a Kvetnú nedeľu. Z rozhľadne je krásny výhľad na roztrúsené hrušovské lazy, okolité dediny i na panorámy pohorí. Pod rozhľadňu vedie asfaltová cesta, pešo sa k nej dostanete po modrej turistickej značke. Veža je na trase náučného chodníka obce v dĺžke takmer 9 km.

Pustý vrch - rozhľadňa na vrchole
Kamenná žena - skalný útvar nad obcou Príbelce

Kamenná žena

Asi 20 minút cesty autom alebo 3 h pešo – v obci Príbelce – sa nachádza nezvyčajný prírodný útvar nazývaná Kamenná žena. Útvar je prístupný po náučnom chodníku z Horných Príbeliec, pri peknom počasí ponúka peknú vychádzku. Skala pripomína tvarom skalný hríb, pričom pri troche fantázie vidí návštevník pred sebou postavu ženy v nadživotnej veľkosti vysokú asi 4 metre. Útvar vznikol postupným zvetrávaním sopečnej horniny andezitu (podobné sa nachádzajú na viacerých miestach vo svete). V neďalekom susedstve Kamennej ženy nájdete ešte ďalšie podobné okolo metra vysoké skalnaté útvary.

Kosihovský kamenný vrch

Necelých 20 min. jazdy autom z penziónu, sa rozkladá impozantná prírodná pamiatka – Kamenný vrch. Vznikla pred tisícročiami vulkanickou činnosťou na dne mora, výsledkom čoho sú pôsobivé skalné útvary, najmä na vrchole. Vedie sem značený turistický chodník z obce Kosihovce (cca 1,5 km). Turistický chodník stúpa pozvoľne, lokalita je ideálna na rodinný výlet. Trasa vhodná na horskú cykloturistiku. Z brala je úžasný výhľad na Ipeľskú kotlinu, sopečné masívy na území Maďarska, rozhľadňu na Opavskej hore a južné úpätia Krupinskej planiny. V lokalite sa vyskytujú úlomky skamenených zvyškov prastarých morských rastlín.

Penzión U Huberta - 15 km od penziónu sa nachádza zaujímavý prírodný tvar Kosihovský kamenný vrch
Pamätník Györgya Szondiho v neďalekom Drégelypalánku (Maďarsko)

Szondiho pamätník

György Szondi (? – 9. júla 1552) bol kapitán hradu Drégely, ktorý zahynul pri obrane pred tureckými vojskami. Jeho statočnosť ocenil i jeho nepriateľ Hádim Ali paša z Budína a s poctami ho pochoval. Hrad i pamätník sa nachádza v Maďarsku, 29 km od penziónu (obec Drégelypalánk). Cestou môžete navštíviť kúsok od pamätníka zrúcaniny hradu i kalváriu.

Kumánske múzeum

Kumáni (nazývaní aj Plavci – pozri wikipediu Kumáni) ušli pred Mongolmi do oblasti  medzi Dunajom a Tiszou v 13. storočí. Postupne sa zmaďarizovali, no zachovali si časť tradícií. Pri múzeu v Balašských Ďarmotách (8 km od penziónu) nájdete 250 rokov starý dom Kumánov, lis na tekvice, historickú studňu, maštaľ, v múzeu bohatú etnografickú expozíciu zobrazujúcu ich život od narodenia cez každodenný život až po smrť. Za múzeom sa nachádza na ploche 3,9 ha Kumánsky háj (Palóc liget) založený v r. 1898 na počesť kráľovnej Alžbety (Sisi) s unikátnymi drevinami a pamätníkmi.

…a iné

Za úvahu stoja aj ďalšie historické i súčasné atrakcie na oboch stranách slovensko-maďarskej hranice – Palóc Ring pri Patvarciach s najdlhšou maďarskou motokárskou dráhou (10 km od penziónu), kaštieľ a múzeum v Szécseny (24 km), ochutnávka vín a podniková predajňa známeho slovenského producenta MOVINO vo Veľkom Krtíši (26 km), splavovanie rieky Ipeľ od obce Bušince (30 km od  penziónu), 34 km je do Dolnej Strehovej so zrenovovaným kaštieľom Madáchovcov a termálnym kúpaliskom, 47 km je vzdialená prírodná rezervácia Ipolytarnóc s prehistorickým putovaním a dnom starodávneho mora, 49 km je do Haliče s krásne zrenovovaným kaštieľom slúžiacim ako zámocký hotel,…