Máte radi rozprávky? Divadlo?

Poznáte niekoho, kto nemá rád rozprávky? Ja teda nie… Možno sa detské rozprávky nepáčia dospelým, a tie dospelácke deťom, ale sledovanosť a úspešnosť postavičiek ako Micky Mouse, Harry Potter či posledných sérií Avangers a spol. hovoria jasne. Rozprávky milujeme naozaj skoro všetci.
Bolo to tak i v histórii. A ostali nám po nej stopy v podobe zachovaných hračiek.

Múzeum hračiek? Kde?

Na svojich potulkách po Slovensku zavítam občas aj do kútov, kde nie je čo veľa vidieť. Žiadne zámky, hrady, zrúcaniny, pamiatky,… iba bežné stromy, kostoly, prašné cesty. Som od prírody človek zvedavý a rád poznávam svet okolo nás. Vždy si hovorievam, že aj tam, kde iní nič nevidia, predsa len niečo objavím. Stáva sa to pre mňa dokonca akousi výzvou – nájsť niečo zaujímavé tam, kde napohľad nič nie je. Tak tomu nebolo tento raz. V Penzióne U Huberta nám odporučili ísť pozrieť neďaleké múzeum. No, neďaleké. Na výlet pešo to nebolo. Od penziónu je múzeum vzdialené cez Slovenské Ďarmoty asi 25 km. Takže sme na výlet zvolili auto.

Posledný augustový deň roku 2019 sme sa vydali spolu so sestrou navštíviť Múzeum bábkarskych kultúr a hračiek, ktoré patrí oficiálne pod Slovenské národné múzeum. Múzeum hračiek – ako sa mu skrátene hovorí – sa nachádza v Modrom Kameni.

Najmenšie mesto na Slovensku?

Posledný augustový deň sme tak zavítali do mestečka Modrý Kameň. Podľa počtu obyvateľov je to vraj jedno z najmenších miest na Slovensku. Na prelome milénií bol Modrý Kameň podľa sčítania obyvateľstva najmenšie mesto na Slovensku. V rebríčku z roku 2017 sú už najmenšie Dudince, ktoré majú o cca 150 obyvateľov menej. Druhé najmenšie mesto Slovenska leží na juhu Banskobystrického kraja v okrese Veľký Krtíš.

Prvé zmienky o Modrom Kameni v súvislosti s hradom sa objavili v polovici 12. storočia. Vďaka hradu sa postupne rozvíjalo i obývané podhradie a stalo sa významným administratívnym centrom západného Novohradu. Na konci 16. storočia ho pri ústupe zničili Turci, po čiastočnej obnove bol opäť vypálený a až začiatkom 18. storočia vznikol v jeho dolnej časti kaštieľ. Posledné veľké úpravy v ňom vykonala na začiatku 20. storočia posledná majiteľka grófka Almássyová. Zrúcanina hradu a prakticky nezmenený kaštieľ prežívajú s postupnými rekonštrukciami dodnes.

Modrý Kameň so svojim hradným areálom – zrúcaninou gotického hradu z 13. storočia a barokovým kaštieľom z roku 1730 – a Kalváriou sú od Penziónu U Huberta vzdialené 27 km. Autom pohodlnú polhodinku.

mapa cesty Lesenice - Modrý Kameň - od Penziónu u Huberta do Múzea hračiek

Ako nájsť múzeum hračiek

Prichádzali sme do Modrého Kameňa z juhu od Veľkého Krtíša, bolo po tretej hodine popoludní. Mestečko pôsobilo príjemne ospalo, nie však mŕtvo. Prechádzajúc autom po ňom sme videli sem-tam babku sediacu na priedomí, človeka pachtiaceho sa po strmej ceste do vrchu pod kostolom, dokonca i cyklistu.

Náš cieľ – hrad s múzeom – mal byť podľa fotografií, ktoré som si odkiaľsi pamätal, kdesi vyššie nad mestečkom. Modrý Kameň leží v kopcovitom teréne, preto hrad nebolo dlho vidieť. Až keď sme sa ocitli priamo v strede mestečka na Mariánskom námestí.

Dostať sa naň nebolo jednoduché. V prípade, že nie ste domáci, hrad bez navigácie – zo smeru odkiaľ sme prišli – len tak ľahko nenájdete. Chýba dobré značenie. Aspoň sme ho teda nevideli… Aj dodatočne sme ho ešte hľadali. Nenašli.
Keďže sme hrad už videli hore nad mestečkom vpravo, pochopiteľne sme zvolili cestu niekde smerom nahor a doprava. Priamo pred Mestským úradom v strede obce je roztrojujúca sa odbočka nahor doprava. Z troch ciest je tá stredná správna. Úzkou cestou sme sa vyšplhali kamsi vyššie a potom na rozcestí dve biele značky s modrým nápisom HRAD, MÚZEUM a KALVÁRIA ukazovali smer doľava. Odbočili sme doľava. Prišli sme však iba k veľkému  kostolu …a hrad nikde. Obrátili sme auto a inou cestičkou zostúpili dolu do mestečka. A spýtali sa domácich.

Išli sme správne. Len treba okolo kostola pokračovať smelo ďalej – taká bola odpoveď. K hradu existujú dve cesty, jedna z nich vedie okolo kostola… to sme vtedy ešte nevedeli.
Tou druhou cestou sme zišli neskôr dolu. K hlavnej ceste vedúcej cez mestečko sa pripája až pol kilometra ďalej pri výjazde smerom na Zvolen. Takže ak prídete od Zvolena – odbočku nájdete asi dvesto metrov za ceduľou obce vľavo, kus pred odbočkou sú pri ceste aj hnedé návestné tabule Múzeum hračiek a Hrad Modrý kameň. Pri príjazde od Veľkého Krtíša sme také tabule nevideli…
Jednou i druhou cestou prídete nakoniec na parkovisko pred hradným mostom k bráne s nápisom Múzeum ?

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Špecializované múzeum bábok a hračiek v malebnom odľahlom kraji na hrade Modrý Kameň sa vo svojich expozíciách zameriava na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla, dejín a vývoja detskej hračky. No nájdete v ňom aj expozíciu venovanú dejinám hradu a regiónu, v ktorom sa múzeum nachádza. Zbierky hračiek a historických pamiatok, ktoré múzeum ochraňuje, sú prístupné formou stálych expozícií a výstav. A nielen to.

My sme tam boli práve v čase, keď okrem stálej expozície hrad hostil aj výstavu obrazov. A čo bolo milé, pri prehliadke sme stretli i jedného z významných slovenských maliarov a pedagógov Ľudovíta Hološku s manželkou.

Videli sme bábky a hračky z rôznych období. Mimochodom, v múzeu je i najstaršia zachovaná hračka na Slovensku. Hlinený vozík z Nižnej Myšle datovaný do r. 1500 pred n.l. Slušne sú tiež zastúpené hračky z 19. a 20. storočia. Od výmyslu sveta rôzne bábiky, detský nábytok, zvieratká, hry, domáce divadielka, hlavolamy a iné. Z celého sveta. Nemecké, ruské, francúzske i z juhovýchodnej Ázie. Dokonca svoje čestné miesto má i skupinka nezbedníkov z The Muppet Show.

Keď som pozeral na pár detí, ktorých rodičia si mysleli, že ich výstava zaujme a priviedli ich, neboli nadšené. Boli už pravdepodobne zvyknuté na iný typ hračiek, 3D postavičky vo filmoch a na to, že všetko nájdu na internete. V tomto prípade sa však mýlia, nenájdu – zo zbierok múzea je na internete len veľmi malý zlomok.

Modrý Kameň - Múzeum hračiek - expozícia ruských hračiek
Modrý Kameň - Múzeum hračiek - marionety z rozprávky Zlatovláska

Kedy do múzea

Otváracie hodiny sme našli na oficiálnej stránke, v lete je otvorené do 18.h. Keďže Múzeum bábkarských kultúr a hračiek patrí pod Slovenské národné múzeum, aktuálne otváracie hodiny múzea hračiek hľadajte na stránkach SNM.

Modrý Kameň - Múzeum hračiek - postavičky známej Muppets Show
…viete, že Slovenské národné múzeum v rámci podpory prístupnosti svojich zbierok verejnosti robí každý mesiac vo svojich múzeách aj deň, keď je vstup bezplatný? Je zadarmo. Do všetkých múzeí a expozícií SNM.
Vstup je bezplatný každú prvú nedeľu prvú stredu v mesiaci (zmena od októbra 2022).
Aj do múzea hračiek 😉

Výlet (nielen) pre deti

Ak hľadáte zaujímavý tip na výlet s deťmi, zarezervujte si ubytovanie v Penzióne U Huberta. Odtiaľ je len kúsok na hrad a do kaštieľa v Modrom Kameni. Výlet môžete spojiť s ďalšími atrakciami podľa počasia.
Vlastný hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia, ktorá je z dôvodu bezpečnosti momentálne neprístupná a barokový kaštieľ z roku 1730, v ktorom sídli múzeum hračiek. Na nádvorí kaštieľa prebiehali počas našej návštevy čiastočné rekonštrukčné práce, no nijako nás neobmedzovali. Samozrejme, treba jedným očkom dohliadnuť na deti, aby nevyliezli na lešenia.

Časť priestorov kaštieľa je zrekonštruovaná, časť vyzerá v stave ako ju v roku 1923 opustila posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová, ktorá vtedy predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu. Prečo, o tom sme sa dozvedeli z výkladu sprievodcov.

Prvú časť – historicko-archeologickú – nám komentármi k exponátom dopĺňala sprievodkyňa, ktorá sa s nami rozlúčila po návšteve kaplnky.
Za druhú časť patrí vďaka sprievodcovi – jeho zaujímavý výklad nielen o hračkách, ale aj udalostiach s múzeom zviazanými, bol parádny. Hoci bol v kaštieli nový, naozaj sa vyznal. Rozlúčil sa s nami na konci expozície pri východe z podzemnej chodby.

Neviete, kam s deťmi na víkend? Penzión U Huberta s okolitými atrakciami je naozaj dobrý tip, keď chcete vypadnúť z domu. Spoznáte milé zákutie Slovenska s bohatou históriou. A v penzióne takmer na konci sveta je ticho, útulne, vyspíte sa i najete… a za rozumnú cenu.

Počas výletu do Modrého Kameňa sme sa zoznámili s históriou a súčasnosťou slovenského bábkového divadelníctva, videli peknú zbierku Hračky na Slovensku (nielen) v 20. storočí (bola tam aj nejedna z obdobia socializmu), súčasťou prehliadky bola aj návšteva kaplnky sv. Anny. Videli sme nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach, navštívili peknú vyhliadku na mestečko z bašty hradu, podzemné hradné chodby, pozreli si starú ľadovňu a ďalšie zaujímavosti.
Návštevu hradu a múzea je možné spojiť i s návštevou neďalekej Kalvárie a lesostepi na okraji mesta, prípadne inou zaujímavosťou na trase.